AAA

"Owoce w szkole" w Małopolsce

21 maja br. w Krakowie w Sali Obrad Sejmiku Województwa Małopolskiego Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Krakowie zorganizował konferencję podsumowującą dotychczasową realizację programu „Owoce w szkole”.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele kuratorium, organów prowadzących placówki oświatowe, pracownicy Oddziału Oświaty Zdrowotnej z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, dyrektorzy i pracownicy placówek oświatowych, dostawcy, przedstawiciele środowisk naukowych. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział ponad 100 osób. Wszyscy zaproszeni goście otrzymali materiały informacyjne, które zostały przygotowane przez Sekcję Informacji i Promocji OT ARR w Krakowie.

Uroczystego otwarcia konferencji oraz przeprowadzenia pierwszej prelekcji dotyczącej realizacji programu „Owoce w szkole” w Małopolsce dokonał Dyrektor OT w Krakowie Pan Bogusław Wiśniewski. Następny wykład pt. „Owoce w szkole - ważnym elementem strategii Województwa Małopolskiego” wygłosił Pan Wojciech Kozak – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. Małopolski Wicekurator Oświaty - Pan Grzegorz Baran przedstawił prezentację o działaniach edukacyjnych i prozdrowotnych prowadzonych przez Kuratorium Oświaty w Krakowie. O wpływie zdrowego odżywiania dziecka na jego dorosłe życie oraz o prawidłowo zbilansowanej diecie poinformował zebranych na konferencji Pan Stanisław Stępniewski – Dyrektor Szpitala Dziecięcego im. Św. Ludwika w Krakowie. Prof. Dr hab. Małgorzata Schlegel – Zawadzka – Kierownik Zakładu Żywienia Człowieka w Instytucie Zdrowia Publicznego przedstawiła wykład o konsumpcji owoców i warzyw przez dzieci w województwie małopolskim.

Po pierwszej serii wykładów nastąpiła przerwa podczas której można było skosztować owoców i warzyw, które na co dzień trafiają do małopolskich placówek oświatowych. Firma obsługująca konferencję w zakresie wyżywienia wykazała się dużym profesjonalizmem przygotowując przekąski głównie oparte na warzywach, sałatki owocowe, ciasta z jabłkami, soki naturalne. Dodatkowym elementem poczęstunku były przygotowane przez uczniów z Zespołu Szkół Nr 3 im. Ks. prof. Józefa Tischnera w Bochni owocowe i warzywne szaszłyki, jabłka z sokiem z cytryny oraz owocowe desery.
Drugą cześć wykładów rozpoczął dr inż. Mirosława Pysz z Katedry Żywienia Człowieka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie prezentacją „Zasady racjonalnego żywienia dzieci i młodzieży”. Następnie Pani Małgorzata Kulma z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie przekazała informacje o działaniach Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie promowania zdrowego żywienia w szkołach. Ostatnie wystąpienie należało do Pani Joanny Ludew z Zespołu Szkół Nr 3 im. Ks. prof. Józefa Tischnera w Bochni a dotyczyło zapobiegania nadwadze i otyłości poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia. Miłym i smacznym akcentem tego wystąpienia była prezentacja i degustacja przygotowanych przez uczniów szkoły potraw opartych na produktach owocowo –warzywnych.

powrót