AAA

„Jem owoce, piję mleko – w życiu zajdę daleko”

„Jem owoce, piję mleko – w życiu zajdę daleko”

To już III III edycja Imprezy Sportowej pod tytułem „Jem owoce, piję mleko – w życiu zajdę daleko”, która w ubiegłym roku została doceniona przez Komisję Europejską i umieszczona w „Katalogu najlepszych praktyk w dziedzinie komunikacji – dobre przykłady projektów złożonych w latach 2012 – 2013”.

Celem imprezy jest:

• propagowanie zdrowego stylu odżywiania się wśród dzieci i młodzieży,
• popularyzacja programu „Owoce w szkole”,
• propagowane uprawiania sportu, jako najlepszej formy aktywnego wypoczynku i rekreacji dzieci.

Wydarzenie w dniu 30 maja 2014r. zorganizował Oddział Terenowy ARR w Olsztynie we współpracy z Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Olsztynie, Stowarzyszeniem Na Rzecz Edukacji Dzieci i Rozwoju Obszarów Wiejskich WROTA w Lamkowie oraz Przedszkolem Miejskim nr 5 w Olsztynie. Wśród przybyłych gości byli: przedstawiciele władz samorządowych z Prezydentem Miasta Olsztyna - Piotrem Grzymowiczem na czele oraz Maria Pawłowska – Dyrektor Biura Wspierania Konsumpcji z Centrali ARR, która przekazała uczestnikom najnowsze informacje dotyczące funkcjonowania programu „Owoce w szkole” oraz jego przyszłości.

Impreza była adresowana do dzieci z przedszkoli oraz oddziałów „0” i klas I-III szkół podstawowych, które biorą udział w programie „Owoce w szkole” lub „Mleko w szkole” z woj. warmińsko-mazurskiego. Uczestnicy rywalizowali o Puchar Dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Olsztynie. Atrakcyjne nagrody rzeczowe zostały ufundowane przez ARR oraz liczne podmioty wspierające imprezę. Były to m.in.: rejs statkiem po kanale Elbląskim, nauka jazdy konno, wyjazd na kolonie w Polsce, semestralny kurs nauki języka francuskiego, wycieczka klasowa do gospodarstwa agroturystycznego na Warmii i Mazurach, nauka gry w piłkę socatots, kursy robotyki, karnety na tor kartingowy, karnety do parków rozrywki.

Dzieci w poszczególnych konkurencjach sportowych uczestniczyły w 5-osobowych drużynach. W imprezie wzięło udział 3 500 dzieci z placówek oświatowych z woj. warmińsko-mazurskiego. W rywalizacji sportowej wystartowało 50 drużyn, w tym 24 w kategorii „Przedszkolaki” – dzieci w wieku 5-6 lat tj. dzieci z przedszkoli oraz klas „0” szkół podstawowych i 26 drużyn w kategorii „Uczniaki” – dzieci z klas I-III szkół podstawowych.

Dzieci w obydwu kategoriach startowały w 5 konkurencjach:

Sztafeta ogórkowa,
Obieranie cebuli,
Toczenie kapusty,
Segregacja owoców i warzyw,
Rzut ziemniakiem do obręczy.

Podczas zawodów, dzieci z placówek oświatowych biorących udział w zabawie, startowały również w konkursie „Piramida zdrowia – budowa wieży owocowo-warzywnej”. W tym konkursie w obu kategoriach niepokonane były dzieci z Zespołu Szkół nr 1 w Nidzicy. Ponadto w czasie imprezy odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na baner reklamowy promujący zdrowy tryb odżywiania. Najciekawsze banery: w kategorii „Przedszkolaki” przygotowały dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Warmińska Bajka” w Lamkowie, natomiast w kategorii „Uczniaki” dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 12 im. Michała Kajki w Elblągu. Dodatkową atrakcją w tym roku był między innymi: występ Reprezentacyjnej Orkiestry Wojskowej, gokarty, dmuchana zjeżdżalnia, jazda na koniu, osiołku, pokaz pasterstwa owiec i kóz oraz psa pasterskiego, pokazy: samochodów rajdowych z lat 80’, robotów oraz sprzętu wojskowego. W czasie imprezy dzieci z bliska mogły zobaczyć w demonstracyjnym szklanym ulu pracę pszczół oraz posmakować tegorocznego miodu. Patronat medialny nad imprezą objęły: TVP Olsztyn, Radio Olsztyn, Radio ESKA, Radio Plus i Gazeta Olsztyńska.

A oto tegoroczni zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:
„Przedszkolaki”:

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Gustawa Gizewiusza z Ostródy,
Szkoła Podstawowa nr 33 im. Funduszu Narodów Zjednoczonych Na Rzecz Dzieci UNICEF z Olsztyna,
Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu z Rybna.
„Uczniaki”:
Szkoła Podstawowa nr 30 im. Marii Zientary-Malewskiej z Olsztyna,
Szkoła Podstawowa nr 5 z Ostródy,
Szkoła Podstawowa nr 33 im. Funduszu Narodów Zjednoczonych Na Rzecz Dzieci UNICEF z Olsztyna.

powrót